4 توصیه کلیدی جهت کاهش مالیات شرکتها

By علیرضا هلالات

کاهش مالیات و استفاده از تسهیلات مالیاتی ، نگرانی تمامی شرکت های  خصوصی می باشد.

 

کاهش مالیات

همه به دنبال این هستند که کمترین مالیات ممکن را بپردازند تا از پولی که باقی میماند برای تبلیغات و گسترش بیزینس استفاده نمایند.این 4 شیوه را با هم مرور می‌کنیم.

 

 

 اگر صاحب بیزینسی کوچک در ایران هستید، استراتژی‌های مالیاتی‌ای وجود دارد که با استفاده از آنها ممکن است بتوانید میزان مالیات بر درآمد خود را کاهش دهید.

فهرست استراتژی‌های مالیاتی بیزینس‌های کوچک را که در ادامه آمده است به دقت مطالعه کنید و ببینید که در حال حاضر کدامیک از این موارد را برای کاهش مالیات بر درآمد خود به کار می‌بندید و کدام‌ها را می‌توانید از همین حالا شروع به اجرا کنید تا بدهی‌های مالیاتی کاهش یابد.

 

۱- همه فاکتورها را نگه دارید

بی‌اعتنایی صاحبان بیزینس‌ها نسبت به دریافت یا نگهداری فاکتورهای «کوچک»شان موجب شگفتی است. مخارجی مانند هزینه‌ی های ایاب و ذهاب ، سوخت و  اقلام آبدارخانه که برای دفتر خود می‌خرید، در مجموع در طی سال مبلغ قابل توجهی می‌شود.

با جمع‌آوری فاکتور تمامی خریدهایی که به بیزینس شما مربوط هستند یا ممکن است باشند، و ثبت و بایگانی مناسب آنها، می‌توانید تخفیف‌های مالیات بر درآمد خود را به حداکثر برسانید.

 

2– زیان خود را جدی بگیرید

در هر سالی که بیزینس شما با زیان  مواجه بود (یعنی مخارج شما از درآمد بیزینس تان بیشتر بود)، بررسی کنید که چه زمانی می‌توانید به بهترین شکل از این زیان بهره بگیرید تا بیشترین کاهش مالیات بر درآمد نصیب شما شود. در بسیاری از موارد امکان استفاده و انتقال زیان سال گذشته وسودمندی ازبرگشت مالیات پرداختی وجود دارد.

 

3– مدیریت هزینه‌ استهلاک

بیشتر صاحبان بیزینس‌های کوچک در ایران می‌دانند که هزینه‌ی دارایی‌ استهلاک‌پذیر مورد استفاده در بیزینس خود را باید در طی یک دوره زمانی چندساله تسهیم وکسر کنند.

اما بسیاری از صاحبان بیزینس‌های کوچک اطلاع ندارند که لازم نیست هزینه استهلاک مربوطه را در همان سالی که اتفاق می‌افتد ارائه دهند. این استراتژی می‌تواند به کاهش مالیات بر درآمد منتهی شود. تسهیم هزینه استهلاک  از جمله‌ هزینه‌های اختیاری است، بنابراین در هر سال مالیاتی مشخص می‌توانید به هر اندازه که مایل هستید از آن استفاده کنید. می‌توانید هر مقدار از آن را به سال‌های آینده منتقل کنید تا به تعادل صورتحساب مالیات بر درآمد آینده‌ی خود کمک کرده باشید. منطقی نیست که هزینه استهلاک دارائی های سرمایه ای خود را به طور کامل در سالی ارائه بدهید که درآمد مالیات‌پذیر اندکی داشته‌اید.البته در این موارد باید به قوانین استهلاک دارائیها در قانون مالیات های مستقیم توجه داشته باشید.

 

4–آگاهی از معافیتهای مالیاتی و چگونگی استفاده از معافیتها

یکی از دلایل تشکیل شرکت از سوی صاحبان بیزینس‌ها، مزایای مالیاتی این کار است. در جهت حمایت از فعالین اقتصادی ، در قانون مالیاتها مشوق ها و معافیت های مختلفی پیش بینی شده است. حتما پس از اطمینان از تعلق معافیت مالیاتی از آن در جهت بهبود کسب و کار خود استفاده نمائید.

 

امیدواریم که این فهرست شما را به فکر برنامه‌ریزی مالیاتی انداخته باشد. میزان مالیات بر درآمدی که می‌پردازید، ثابت و غیر قابل تغییر نیست. کارهای قانونی و اغلب کوچکی هست که می‌توانید برای کاستن از صورتحساب مالیات بر درآمدتان انجام دهید؛ از همین امروز می‌توانید اجرای استراتژی مالیات بیزینس خود را آغاز کنید.

 

در صورتی که نیاز به مشاوره در این زمینه داشتید ، خدمات مشاوره تخصصی مالیاتی تکس کات ، با تخفیف ها و یک هفته مشاوره رایگان ، می تواند بهترین انتخاب شما باشد.

جهت دفاعیات مالیاتی و اعتراض به برگ تشخیص مالیات،می توانید از خدمات دفاعیات مالیاتیتکس کات استفاده نمایید.